Podróże małe i duże – akcesoria, które ułatwią Wam wycieczki z maluchem + Niezbędnik małego podróżnika (pdf) 1
Podróże małe i duże – akcesoria, które ułatwią Wam wycieczki z maluchem + Niezbędnik małego podróżnika (pdf)

Podróż z dzieckiem – akcesoria, które ułatwią Wam wycieczki z maluchem + wyjazdowy niezbędnik do pobrania

Wielu rodziców już na samą myśl o podróży z dzieckiem odczuwa niepokój pomieszany z lekką dawką obłędu. Tak, podróżowanie z dziećmi potrafi naciągnąć nasze nerwy do granic wytrzymałości i sprawić, że już po 10 minutach od rozpoczęcia podróży, zaczynamy bić się z myślami czy koszt odwołania rezerwacji rzeczywiście jest aż tak duży.

Czy jednak za każdym razem wyjazd wakacyjny z dziećmi musi być źródłem stresu i traumy dla rodziców? Oczywiście, że nie! W tym artykule podpowiadamy co zrobić, a przede wszystkim, co ze sobą zabrać, aby podróż z niemowlakiem stała się łatwa i przyjemna, a także, aby wakacje z dziećmi były przyjemnym, miłym i relaksującym czasem dla całej rodziny. Bo to naprawdę jest możliwe!

 

Pierwsza podróż z niemowlakiem

Pierwsza podróż z niemowlakiem to duże wyzwanie dla całej rodziny. Młodzi rodzice często obawiają się, czy dłuższa podróż będzie dobra dla maluszka, nierzadko przez takie obawy i niepewność rezygnują z urlopu czy planowanego wcześniej wyjazdu. Jeżeli jednak dziecko jest zdrowe, nie ma powodu aby zmieniać plany i odkładać wyjazd na później. Oczywiście, jeżeli mówimy o 2-tygodniowym noworodku i mamie w połogu, naturalnym wydaje się, że to nie najlepszy okres na podróże. Kiedy jednak świeżo upieczona mama wróci już całkowicie do sił, a życie rodzinne powoli zacznie się normować i organizować, wówczas wspólna podróż będzie wręcz wskazana. Oderwanie się od domowej rutyny, która zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka, może być męcząca nie tylko fizycznie, ale też psychicznie, dobrze zrobi całej rodzinie.

 

W jakim wieku pierwszy wyjazd z niemowlęciem? 

Na to, czy już możemy wyruszyć w dłuższą trasę z niemowlakiem, będzie miało wpływ wiele rzeczy, jednak uogólniając temat, można powiedzieć, że około 3 miesiąca życia niemowlak powinien już być gotowy na rodzinną wyprawę. W tym wieku dziecko przesypia jeszcze znaczną część doby, dlatego tym bardziej podróż powinna upłynąć nam spokojnie. Kołysanie i szum silnika zadziałają na maluszka kojąco, co pomoże mu zapaść w błogi sen i może nawet prześpi on większość drogi. Oczywiście każde dziecko jest inne i może okazać się, że nasz niemowlak nie preferuje podróżowania samochodem, zanim więc podejmiemy decyzję o całodziennej wyprawie na drugi koniec Polski, najlepiej przeprowadzić próbę na krótszej trasie i ocenić jak dziecko zachowuje się w samochodzie.

 

O jakiej porze wyjechać z niemowlęciem – czas ma znaczenie

Pora wyjazdu w trasę z niemowlakiem ma duże znaczenie. Najlepiej zaplanować wyjazd przed planowaną dłuższą drzemką dziecka. Zadbajmy o to, aby maluszek był nakarmiony, a jego pieluszka sucha. W takich warunkach dziecko powinno szybko zapaść w sen i przespać sporą część jazdę nocą. Po wieczornej toalecie i karmieniu niemowlę powinno swobodnie zapaść w błogi sen. W przypadku gdy jednak wolimy pokonać trasę w ciąg dnia, pamiętajmy o robieniu regularnych przerw, w tym czasie najlepiej wyciągnąć dziecko z fotelika, pozwolić mu swobodnie poleżeć na plecach czy brzuchu. Kilka godzin w foteliku samochodowym może być dla maleństwa męczące i nie do końca komfortowe, dlatego zadbajmy o regularne przerwy i chociaż chwilową zmianę pozycji.

 

W samochodzie z niemowlakiem lub starszym dzieckiem – przygotowanie do podróży

W zależności od wieku podróżujących z nami dzieci będziemy potrzebować zestawu nieco innych akcesoriów. I tak w przypadku wyjazdu z niemowlakiem, większy nacisk musimy położyć na środki czystości i akcesoria ułatwiające nam wykonywanie podstawowych czynności higienicznych, niż na przykład na zabawki, chociaż one również się przydadzą.

 

Chusteczki nawilżane dla dziecka i rodziców

Prawdopodobnie każdy rodzic przyzna, że chusteczki nawilżane to must have podczas każdego wyjścia, a już w szczególności wyjazdu z małym dzieckiem. Przydają się do wyczyszczenia rączek i buzi, oblepionych roztopioną czekoladą, świetnie radzą sobie z czyszczeniem błota z butów i oczywiście są niezastąpione podczas zmiany pieluszki. Warto mieć również przy sobie specjalne chusteczki do czyszczenia smoczków i dziąsełek maluszka.

Kliknij i zobacz więcej

 

Pieluchy i akcesoria

Zestaw pieluszek jednorazowych, przewijak podróżny, ewentualnie krem na odparzenia, to kolejne niezbędne akcesoria, jakie musimy mieć pod ręką, wyruszając w podróż z niemowlakiem. Aby ułatwić sobie sprawę, warto na przykład zaopatrzyć się w poręczne, estetyczne i bardzo praktyczne etui na pieluszki marki Lassing. Mieści się w nim nie tylko kilka pieluszek jednorazowych, ale również rozkładana mata do przewijania oraz niezbędne kosmetyki. Etui z łatwością wsuniemy zarówno do podręcznej torebki, jak i bez problemu zmieści się w schowku za siedzeniem pasażera.

Kliknij i zobacz więcej

 

Wygodny kocyk

Niezmiernie istotną kwestią podczas podróży z dzieckiem, zarówno niemowlakiem, jak i starszakiem jest odpowiednie okrycie malucha. Niemowlaki podczas jazdy najczęściej śpią, a podczas snu, nawet latem miło jest być czymś okrytym, daje to większy komfort. W czasie upalnych dni dobrze jest na podróż zabrać ze sobą lekki kocyk, czy też otulacz bambusowy, którym okryjemy maleństwo podczas snu. To o czym powinniśmy bezwzględnie pamiętać, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, to aby nie wozić dzieci w samochodzie w kurtce. Planując dłuższą podróż z dzieckiem, przed zapięciem go w foteliku koniecznie ściągnijmy mu kurtkę. Zimą możemy użyć specjalnego ponczo, które posłuży jako okrycie wierzchnie i zapewni dziecku komfort cieplny, może to również być zwykły kocyk, którym okryjemy malucha. Wożenie dzieci w foteliku w kurtce jest dla nich śmiertelnie niebezpieczne. Kurtka nie pozwala odpowiednio dociągnąć pasów bezpieczeństwa, co w razie kolizji może doprowadzić do wyślizgnięcia się dziecka z fotelika. Warto jest zatem mieć w podróży pod ręką przynajmniej jeden kocyk dla dziecka, który zapewni mu komfort.

Kliknij i zobacz więcej

 

Zabawki podróżne dla dzieci w każdym wieku

W czasie podróży dzieci się nudzą, ale wcale nie muszą, wystarczy, że na wakacje z dziećmi przygotujemy zestaw zabawek podróżnych, którymi zajmie się zarówno dziecko w samolocie, jak i w samochodzie, czy też na plaży. O ile będąc już w miejscu docelowym, znacznie łatwiej będzie nam zagospodarować czas małemu turyście, na przykład dając mu na plaży wiaderko, foremki i łopatkę do piasku, o tyle problem zwykle pojawia się w czasie jazd, zwłaszcza jeżeli jest to kilkugodzinna jazda samochodem, czy też lot samolotem. Kiedy planujemy wyjazd własnym samochodem na wakacje nad morzem z dzieckiem mamy możliwość spakowania większej ilości rzeczy, w tym również zestawu potencjalnie przydatnych zabawek w podróży, a także na miejscu. Co zatem zabrać, aby wygrać z nudą w trakcie jazdy samochodem?

 

Gry planszowe i karciane

Niezawodnym sposobem na zajęcia dziecka w czasie jazdy są różnego rodzaju gry na podróż. Sprawdzą się one zwłaszcza u starszych dzieci, od przedszkolaków po dzieci wczesnoszkolne. W ofercie gier dla dzieci dostępne są wydania podróżne popularnych gier karcianych lub planszowych, świetnie sprawdzą się zarówno w samochodzie, jak i na miejscu, kiedy w razie złej pogody, trzeba będzie zorganizować czas w pokoju. Świetnym pomysłem są różnego rodzaju quizy, gry słowne, a dla młodszych podróżników zagadki, kolorowanki wodne, układanki magnetyczne itp. Gry na podróż samochodem powinny być łatwe do utrzymania w małych rączkach, bezpieczne, a także niewielkich gabarytów. Zabierając w podróż gry dla dzieci, możemy mieć pewność, że sprawdzą się one w kryzysowych sytuacjach, kiedy usłyszymy z tyłu samochodu „mamo/tato nudzi mi się”.

Kliknij i zobacz więcej

 

Ulubione przytulanki

Ukochana przytulanka to zdecydowany, podróżny must have, dzieci w wieku niemowlęcy oraz przedszkolnym często wykazują ogromne przywiązanie do miejsc i rzeczy. Z tego powodu trudno im jest się odnaleźć w nowych przestrzeniach, w hotelowym pokoju, pensjonacie czy nawet w domu u rodziny, czy dziadków. Ukochana przytulanka będzie więc świetnym łącznikiem, między tym, co dziecko zna, gdzie czuje się bezpiecznie, a czymś nowym, nieznanym. W towarzystwie pluszowego przyjaciela maluch łatwiej zaśnie, a także poczuje się pewniej.

Kliknij i zobacz więcej

 

Zabawki do fotelika

Podróż, zwłaszcza dłuższa, z niemowlakiem z jednej strony może być dużo łatwiejsza, niż na przykład z przedszkolakiem, ponieważ niemowlę często przesypia większą część podróży, pod warunkiem, że nasz maluszek lubi podróżować. Oczywiście zdarzają się odstępstwa od reguły i niektóre niemowlaki wcale nie chcą spać w foteliku, a co więcej potrzebują stałego kontaktu wzrokowego z opiekunem i ciągłego zabawiania. Z tego względu wybierając się w podróż, pamiętajmy o zabraniu kilku ulubionych i sprawdzonych zabawek, takich jak kolorowa karuzela podróżna, zawieszki z grzechotkami lub piosenkami, czy też ulubiony gryzak.

Kliknij i zobacz więcej

 

Książeczki

Książeczki sprawdzą się podczas podróży zarówno z niemowlakiem, jak i z przedszkolakiem czy starszakiem. Jadąc w drogę z maluszkiem, zabierzmy kilka lekkich książeczek dla niemowlaków, które dziecko będzie mogło samodzielnie przeglądać, przedszkolak z pewnością sam będzie mógł wskazać swoje ulubione książki, dlatego warto dać mu wybór i zasugerować zabranie kilku książeczek do samochodu. Możemy też spróbować zająć dziecko audiobookiem. Puszczając dzieciom ulubioną bajkę do słuchania, jesteśmy w stanie zająć je na dłuższą chwilę, a jeżeli będziemy mieli szczęście, może nawet uda się sprawić, że zapadną w błogą podróżną drzemkę, utuleni spokojną opowieścią.

Kliknij i zobacz więcej

 

Tablet

Kiedy wybieramy się w naprawdę długa podróż, może okazać się, że tradycyjne zabawki, gry czy zabawy słowne nie wystarczą, a nam jako rodzicom zabraknie energii i chęci do ciągłego zabawiania małych podróżników. Na tę okoliczność niezawodny może okazać się tablet z ulubioną bajką dziecka. Dobrze jest zaopatrzyć się w uchwyt na tablet czy też w monitor samochodowy, który zafunduje rodzicom co najmniej godzinkę ciszy, a dzieciom zapewni rozrywkę w postaci ulubionej kreskówki, filmu czy bajki.

 

Jedzenie w podróży z dzieckiem

Jeżeli planujemy dłuższą podróż z dzieckiem, musimy zadbać również o podróżne przekąski, które przydają się często nie tyle do zaspokojenia głodu, ile dla zajęcia małego podróżnika, a także o bardziej konkretne posiłki, które podamy dzieciom w czasie przerwy na obiad czy na kolację.

 

Pojemniki na jedzenie

Przygotowując się więc do wakacji z dziećmi, warto zaopatrzyć się w poręczne, bezpieczne i szczelne pojemniki na przekąski, szczelne bidony, podróżne sztućce czy też opakowania termiczne na jedzenie. Jedzenie zawsze smakuje lepiej, gdy jest ładnie zapakowane i podane, dlatego dobrym pomysłem jest przygotowanie smacznych przekąsek na podróż w sympatycznych pojemnikach, z kolorowymi zwierzątkami, na przykład takich jak oferuje firma Done by Deer.

Kliknij i zobacz więcej

 

Śliniak 

Kiedy podróżujemy z niemowlakiem, koniecznie pamiętajmy o zabraniu śliniaka, najlepiej silikonowego, który z łatwością oczyścimy za pomocą wody, czy też chusteczek nawilżanych. Piękne i funkcjonalne śliniaki znajdziemy w ofercie firmy Mushie, Loulou Lollipop, czy Done by Deer.

Kliknij i zobacz więcej

 

Bidon

Wybierając bidon czy też butelkę podróżną, warto poszukać czegoś pewnego i sprawdzonego, co na 100% uchroni nas przed zalaniem fotela samochodowego i dziecka. Firma B.box oferuje doskonałej jakości kubki niekapki i bidony ze słomką, które sprawdzą się zarówno dla niemowlaka, jak i dla starszaka. Innowacyjna technologia, w jakiej zostały wyprodukowane, gwarantuje, że bez względu na pozycję ułożenia kubka, pozostaje on szczelny.

Kliknij i zobacz więcej

 

Niezbędnik małego podróżnika, czyli co zabrać na wakacje z dziećmi

Planując wyjazd dziecka za granicę, musimy znacznie wcześniej pomyśleć o dokumencie tożsamości dla niego, może to być dowód osobisty, lub paszport, planując z kolei podróż samolotem z niemowlakiem, warto dowiedzieć się jakie procedury bezpieczeństwa obowiązują w stosunku do niemowląt na pokładzie, a także jak wygląda kwestia jedzenia dla dziecka.

Wśród standardowych gadżetów, jakie powinniśmy zabrać na wakacje z dziećmi, znajdziemy między innymi krem do opalania z wysokim filtrem, okulary przeciwsłoneczne również z odpowiednim filtrem, nakrycie głowy, zabawki do samochodu, gry w podróż dla dzieci, oraz przekąski. Pamiętajmy przede wszystkim o skompletowaniu niezbędnych kosmetyków, leków i dokumentów. Wyjeżdżając na wakacje z niemowlakiem, zaopatrzmy się w niezbędne akcesoria do karmienia i higieny, z kolei podróżując z dziećmi w wieku przedszkolnym, pamiętajmy o zabraniu zabawek do samochodu i poręcznych gier podróżnych.

Przygotowując się na rodzinne wakacje, dobrze jest wcześniej zrobić sobie listę niezbędnych rzeczy do zabrania, ponieważ znacznie ułatwi nam to pakowanie, kompletowanie wszystkiego, a także zagwarantuje, że o niczym nie zapomnimy. Specjalnie dla Was, przygotowaliśmy listę rzeczy do wzięcia na wyjazd z dzieckiem. Znajdziecie tam nasze propozycje niezbędnych w podróży gadżetów, a także specjalne miejsce, gdzie możecie wpisać własne pomysły. Listę możecie pobrać, wydrukować i korzystać do woli!

Podróże z dzieckiem mogą być naprawdę przyjemne pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy. Pakując niezbędne akcesoria, koniecznie musimy zapakować również dużą dawkę dobrego humoru i cierpliwości, która pomoże nam przetrwać trudne momenty:)


Wakacje z dzieckiem – lista rzeczy do zabrania (kliknij i pobierz)

 

Komentarze do wpisu (1)

25 listopada 2020

Podczas każdego wyjazdu z dzieckiem czy to w Polskę czy zagranicę mam ze sobą Smart Kid Belt. Urządzenie to pozwala na zapewnienie memu sześciolatkowi bezpiecznej podróży czy to w chwili gdy korzystamy z wynajmu auta czy też jazdy taksówką. Urządzenie to jest małe, lekkie i poręczne więc zawsze zmieści się w bagażu podręcznym. Moje dziecko jeździ komfortowo, a co najważniejsze bezpiecznie gdyż SKB ma atesty i homologację.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium